Giriş
Yarışma süresi bitti!
Heyecan devam ediyor! Değerlendirmenin son aşamasında tüm öğretmenlerimize başarılar...

YARIŞMA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

Yarışmanın Amacı:

MEB ve SEBİT işbirliği ile düzenlenen, TTNET, RADİKAL ve ÖRAV tarafından desteklenen "Öğretmenler Üretiyor" Ders İşleyiş Yarışması, öğretmenlerin, ders işleyişi konusunda meslektaşlarına örnek oluşturacak, eğitsel yaklaşımlara uygun, özgün ve yaratıcı çalışmalarını sergileyip paylaşmalarını amaçlamaktadır.

Başvuru ve Kayıt:

Yarışmaya, Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kamu/Özel İlköğretim Okullarında görev yapan tüm 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji branş öğretmenleri ile 8. sınıfta Sosyal Bilgiler dersinin yerini alan TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi branş öğretmenleri katılabileceklerdir.

Öğretmenler Üretiyor'a başvurular, 31 Mart 2011 tarihine kadar mesleki gelişim ve paylaşım portalı Vitamin Öğretmen (http://www.VitaminOgretmen.com/) üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Vitamin Öğretmen Portalı veya kurumsal olarak Vitamin üyesi olan öğretmenler, mevcut kullanıcı adı ve şifreleri ile yarışmaya katılabileceklerdir. Üyeliği bulunmayan öğretmenler;

  • Kamu okulu öğretmeni ise MEBBİS kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabilecektir.
  • Özel okul öğretmeni ise, kendisine ait atama yazısı görev yapmakta olduğu okul yönetimi tarafından TCKN, e-posta, cep telefonu, branş bilgileri de eklenerek 0 312 292 62 63 numaralı faksa iletilmelidir. Bu işlem sonrasında kendisine bir kullanıcı adı ve şifre tanımlanacaktır. Bu şifre ile yarışmaya katılmak mümkün olduğu gibi, Vitamin Öğretmen ile Vitamin'e de ücretsiz olarak giriş yapabilecektir.

Kayıt işlemlerini tamamlayan öğretmenler, Ders İşleyiş Videoları'nı (Bir öğretmenin en fazla üç video ile katılım hakkı vardır) yarışma sayfasına yükleyerek yarışmaya katılabileceklerdir.

Video Yükleme ile ilgili Bilgiler:

"Öğretmenler Üretiyor" Ders İşleyiş Yarışması sayfası, videolarınızı yükleyebileceğiniz bir altyapı ile tasarlanmıştır. Videolarınızı bilgisayarınıza aktarabilmeniz ve izleyebilmeniz için gereken programların yanı sıra USB kablosu, kamera gibi donanımlara sahip olduğunuz ve onları kullanabildiğiniz kabul edilmektedir. Video kameranız olmasa bile web cam, cep telefonu vb cihazlarla ders işleyişinizi kaydedip siteye yükleyebilirsiniz.

Birçok cihaz .avi, .mpg, mp4, 3gp ve .mov uzantılı kayıt yapar. Bu formattaki videolarınızı bilgisayarınıza aktardıktan sonra her bir videoyu, videonun boyutu 50mb'ı geçmemek kaydı ile siteye doğrudan yükleyebilirsiniz. Eğer videonuzun boyutu 50mb'tan fazla ise öncelikle sitede belirtilmiş olan programı bilgisayarınıza indirip kurmalısınız. Daha sonra indirip kurduğunuz bu program aracılığı ile küçültme işlemi yaptıktan sonra videonuzu yarışma sayfasına yükleyebilirsiniz.

Yarışma ana sayfasında bulunan "Yarışmaya Nasıl Katılırsınız?" adlı videoda, bu programı nasıl yükleyip kullanacağınız anlatılmaktadır.

Dijital ve Analog Video Kamera Kullanımı ile ilgili Öneriler

Eğer bir Dijital Video Kameranız varsa (Digital8, MiniDV, HDV veya DVD kayıt yapan) öncelikle yaptığınız kaydı bilgisayarınıza aktarmalısınız. Daha önceden böyle bir işlemi hiç gerçekleştirmediyseniz bu konuda teknik yardım almanız gerekebilir. Aktarım yapabilmek için kameranız, USB veya Firewire bir kablo ile doğrudan bilgisayarınıza bağlı olmalıdır.

Eğer Analog Video Kameranız varsa (VHS, VHS-C, SVHS-C, 8 mm Beta Hi8 kaset kullanılan) video kaydını bilgisayarınıza aktarmak için yapmanız gereken işlemler biraz daha karmaşık olacaktır. Bunun sebebi, analog kameraların genellikle doğrudan bilgisayar bağlantılarının olmamasıdır. Aktarım işlemi için analog-dijital çevirici bazı cihazlar kullanılır. Size tavsiyemiz, analog çekim yapmamanız; analog çekim yaptığınız koşulda ise çeviriciler konusunda teknik destek almanızdır.

Videoları Düzenleme

Eğer ders işleyiş videonuz üzerinde, sonradan gereksiz ve hatalı kısımlarının kesilmesi gibi işlemler yapmak isterseniz bunun için Windows işletim sisteminiz ile ücretsiz gelen MovieMaker ve Apple ile gelen iMovie programlarından birini kullanabilirsiniz. Bu programların nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi işletim sisteminizin "Yardım/Help" dokümanlarından bulabilirsiniz.

Değerlendirme ve Ödüller:

Değerlendirme sonucunda Türkiye genelindeki katılımcılar arasından jürinin belirlemiş olduğu derecelendirmeye giren öğretmenler ile görev yaptıkları okullara ve öğrencilerine ödüller verilecektir.

Videolar üç aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçecektir. İlk aşama olan Ön İnceleme'de yarışmaya gönderilen videolar, katılım şartlarına ve teknik açıdan uygunluklarının yanı sıra videonun anlatım amacına ulaşmış olması bakımından incelenecektir. İkinci aşamada videolar ağırlıklı olarak bilimsel yeterlilik, yapılandırmacı yaklaşıma uygunluk, uygun ölçme değerlendirme yaklaşımı ile kazanımlara ulaşma derecesi gibi pek çok eğitsel ölçütler dikkate alınarak değerlendirilecektir. Final aşamasında ise videolar yaratıcılıkları ve özgünlükleri göz önüne alınarak sıralandırılacak ve ödül almaya hak kazanan öğretmenler belirlenecektir.

Jüri Üyeleri

MEB ve ÖRAV Öğretmenleri

Abdullah Berberoğlu, Ahmet Güzel, Aylin Durak, Ayşen Özmen, Burcu Güngör, Burcu Yelli, Bülent Gökşen, Cüneyt Akyol, Çiğdem Umar, Emel Uysal, Emine Karakuş, Engin Güven, Erkan Kişi, Evşen Peker, Fatma Ünal, Feyza Yıldırım, Göknur Karlı, Hasan Görür, Hasan Özdemir, Mehmet Ünal, Mehtap Agalday, Meziyet Mozakoğlu, Necati Bağcı, Nurdan Coşkuntürk, Ömer Evirgen, Özgür Paşüncüklü, Özlem Mecit, Öznur Bahadır, Rabia Koç, Sema Başar, Serap Benibol, Sevcan Mengeliboğa, Tuncay Demirel, Yasemin Erdinç, Yusuf Kaya, Zeynep Ashinov, Zeynep Öztürk, Zeynep Yıldız, Hakan Baltalıoğlu, Özlem Ablak, Selim Kutay, Serdar Arhan

Akademisyenler

Fen ve Teknoloji
Doç.Dr. Fatih Taşar (G.Ü), Dr. Duygu Sönmez (H.Ü)

Matematik
Doç.Dr. Oylum Akkuş (H.Ü), Doç. Dr. Renan Sezer (A.Ü)

Sosyal Bilgiler
Prof. Dr. Selma Yel (G.Ü), Dr. Levent Okut (Maya Koleji)

Türkçe
Prof. Dr. Hayati Akyol (G.Ü), Prof. Dr. Murat Özbay (G.Ü)

Yarışma Takvimi

Yarışmanın aşamalarına ilişkin tarihler aşağıda belirtilmektedir. Tarihlerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde yine bu sayfadan duyurulacaktır.

Yarışma tarihlerindeki değişiklik ve değerlendirme sürecine ilişkin bilgilendirme metnini okumak için lütfen tıklayınız.

31 Mart 2011 Yarışmaya katılım ve video yüklemelerinin gerçekleştirileceği başvuru süresi sonu
01 Nisan 2011 – 14 Mayıs 2011 Videoların İnceleme Kurulu tarafından incelenmesi
15 Mayıs 2011 – 14 Temmuz 2011 Videoların Jüri tarafından incelenmesi
15 Temmuz 2011 Videoların sonuçlarının duyurulması (yeni tarih)
10 Ekim 2011 * Yarışmada dereceye girenler için Ödül Töreni düzenlenmesi (yeni tarih)

**Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanmış protokol çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz “Öğretmenler Üretiyor Ders İşleyiş Yarışması” Ödül Töreni, 10 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ödül törenine, yarışmada videosu ilk 20 içerisine giren öğretmenlerimiz, MEB tarafından görevlendirilmek suretiyle katılmıştır.

Tüm hakları Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ'ye aittir. İçerikler izinsiz kopyalanamaz, dağıtılamaz.