Giriş
Yarışma süresi bitti!
Heyecan devam ediyor! Değerlendirmenin son aşamasında tüm öğretmenlerimize başarılar...

SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Yarışmaya kimler katılabilir?
 2. Yarışmaya, Türkiye genelindeki Kamu/Özel İlköğretim Okullarında görev yapan 4 ve 5. Sınıflar sınıf öğretmenleri, 6 ve 7. sınıflarda, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji branş öğretmenleri, 8. Sınıfta ise Türkçe, Matematik, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Fen ve Teknoloji dersleri branş öğretmenleri katılacakatır. İlköğretimde görev yapan1-2- ve 3. Sınıf öğretmenleri de 4 ve5. sınıf Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji derslerine ilişkin hazırlayacakları videolarla yarışmaya katılabileceklerdir.

 3. Yarışmaya nasıl katılabilirim?
 4. Yarışmaya katılım http://www.VitaminOgretmen.com adresinden yapılacaktır. Yarışma sayfasında yer alan "Yarışmaya Katıl" düğmesine tıkladıktan sonra;

  Kamu okulu öğretmeni iseniz, mevcut MEBBİS kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak yarışmaya katılabilirsiniz.
  Özel okul öğretmeni iseniz, kurumsal Vitamin şifrenizi kullanmalısınız.

  Eğer Vitamin'e kurumsal üyeliğiniz bulunmuyorsa, önce kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olabilmeniz için okul yönetiminizin; TC Kimlik Numaranız, e-posta adresiniz, cep telefonunuz ve branş bilginizi atama yazınıza ekleyerek 0312 292 62 63 numaralı faksa göndermesi yeterlidir. Bu işlem sonrasında size bir kullanıcı adı ve şifre tanımlanacaktır. Bu şifre ile yarışmaya katılmak mümkün olduğu gibi, Vitamin Öğretmen ile Vitamin'e de ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

 5. Yarışmaya en fazla kaç tane video gönderilebilir?
 6. Her bir öğretmen yarışmaya bir defa kayıt yaptırarak, en fazla üç (3) adet video gönderebilecektir.

 7. Bir öğretmen, farklı sınıflar için hazırladığı birden fazla video ile yarışmaya katılabilir mi?
 8. Başvuruda bulunacak öğretmen, toplamda 3 adet videoyu geçmemek kaydıyla, aynı sınıftan veya farklı sınıflardan video sunarak yarışmaya katılabilir.

 9. Yarışmaya göndereceğim video hangi format ya da formatlarda olmalı?
 10. Dosyanızın uzantısının/türünün Quicktime, .MOV, Windows .AVI veya .MPG olması önerilir. Bunlardan başka formatlar da desteklenmektedir ancak video konusunda uzman değilseniz önerilenlerin dışındaki formatlar, yükleme bakımından sıkıntı yaratabilmektedir. Desteklenen formatlar mov, avi, wmv, mpeg, mpg, mp4, flv, f4v, asf, 3gp'dir.

 11. Videomu sitedeki program aracılığıyla küçültmeme rağmen yine de yüklemekle ilgili sorun yaşıyorum, ne yapmalıyım?
 12. Öncelikle videonuzun 10 dakikayı geçmediğine emin olun. Daha sonra Any Video Converter programının ayarlarını aşağıda belirtildiği şekilde düzenleyip yeniden deneyin:

  Video bitrate: 300
  Ses bitrate: 32 bit
  Video Boyutu: 320x240

 13. Özel okulda öğretmenim, yarışmaya katılım şifremi unuttum, ne yapabilirim?
 14. 0555 555 24 11 numaralı telefonu arayarak Yarışma Destek Hattı ile irtibata geçebilirsiniz.

 15. Hazırladığım videoyu VCD veya DVD ile gönderirsem yarışmaya katılabilir miyim?
 16. Yarışmaya katılım yalnızca http://www.VitaminOgretmen.com adresinden yapılmaktadır. İnternetten katılım gerçekleştirmekte sorun yaşadığınız takdirde Yarışma Destek Hattı'ndan destek alabilirsiniz.

 17. Video yüklerken bilgisayarımda herhangi bir programın yüklü olması gerekir mi?
 18. Videonuzu bilgisayarınıza aktardıktan sonra video dosyanızın boyutu 50mb'ı geçmemek kaydı ile doğrudan yarışma sitesine yükleyebilirsiniz. Eğer video dosyanızın boyutu 50mb'dan fazla ise öncelikle sitede belirtilen programı bilgisayarınıza indirip kurmalısınız. Daha sonra indirip kurduğunuz bu program aracılığı ile küçültme işlemi yaptıktan sonra videonuzu yarışma sitesine yükleyebilirsiniz. Program ile ilgili gerekli ayarlara ve yönlendirmelere ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

 19. Videonun süresi en fazla ne kadar olmalıdır?
 20. Video süresi en fazla 10 dakika ile sınırlandırılmalıdır.

 21. Videonun içeriği nasıl olmalıdır?
 22. Yarışmaya katılan öğretmenlerin ilköğretim düzeyinde hazırlayacakları video, öğretim programına uygun ve en az bir öğretim kazanımı ile ilişkili olmalıdır.

  Video, hiçbir mevzuata aykırılık içermemelidir.

  Video, temel insan hakları ile uyumlu olmalı, cinsiyet, ırk, din, dil, renk, siyasi düşünce, inanç, mezhep ve benzeri ayrımcılık unsurları içermemelidir.

  Video, kişi ve kuruluşları yıpratıcı niteliğe sahip olmamalıdır.

  Videodaki tüm unsurlar, millî ve sosyal değerler ile bağdaşmalıdır.

  Video, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nda yer alan Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarında belirtilen hükümlere ve Türk Millî Eğitiminin temel ilkelerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

  Video, reklam ögeleri içermemelidir.

  Videolar en fazla 10 dakika sürecek şekilde hazırlanmalı ve girişinde en fazla 1 dakikalık ön tanıtım bölümü olmalıdır. Ön tanıtım bölümünde öğretmenin hangi konuyu nasıl anlatmayı planladığı, kullanılan yöntemin neden tercih edildiği belirtilmeli; öğretmenin adı, görev yaptığı il gibi bilgilere yer verilmemelidir. Bu bölümü videoya alırken öğretmen kamera karşısında bulunmalıdır. Videolarla ilgili olarak hiçbir şekilde Rumuz, İsim, Okul Adı gibi bilgiler, alt veya üst bilgi olarak sunulmamalıdır.

 23. Video çekimini nerede yapmalıyım?
 24. Ders İşleyiş videolarının çekimlerini sınıf veya ev ortamının yanı sıra açık alanlarda gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tercih edilen ortam her ne olursa olsun uygun ses ve ışık kullanıldığından mutlaka emin olunmalıdır.

 25. Videoyu yükledikten sonra değişiklik yapabilir miyim?
 26. Videolarınızı yükledikten sonra videonun altında bulunan "Video Kaldır" düğmesine tıklayarak değişiklik yapabilirsiniz. Ancak yarışma için başvuru süresi sona erdikten sonra hiçbir değişiklik yapılamayacaktır.

 27. Gönderdiğim videoyu kimler görecek?
 28. Gönderdiğiniz videoyu başvuru tarihi sonuna kadar yalnızca siz görüntüleyebilirsiniz. Videonuz, yarışma başvuru süresi tamamlandıktan sonra jüri üyeleri tarafından izlenebilir olacaktır.

 29. Gönderdiğim videom/videolarım nasıl değerlendirilecek?
 30. Videolar üç aşamalı bir değerlendirme sisteminden geçecektir. İlk aşama olan Ön İnceleme'de yarışmaya gönderilen videolar, katılım şartlarına ve teknik açıdan uygunluklarının yanı sıra videonun anlatım amacına ulaşmış olması bakımından incelenecektir. İkinci aşamada videolar ağırlıklı olarak bilimsel yeterlilik, yapılandırmacı yaklaşıma uygunluk, uygun ölçme değerlendirme yaklaşımı ile kazanımlara ulaşma derecesi gibi pek çok eğitsel ölçütler dikkate alınarak değerlendirilecektir. Final aşamasında ise videolar yaratıcılıkları ve özgünlükleri göz önüne alınarak sıralandırılacak ve ödül almaya hak kazanan öğretmenler belirlenecektir.

 31. Gönderdiğim videom/videolarım kimler tarafından değerlendirilecek?
 32. Ders işleyiş videoları MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü'nden belirlenen uzmanlar, ÖRAV eğitmenleri ve akademisyenlerin katılımıyla oluşacak bir jüri ekibi tarafından değerlendirilecektir. Jüri ile ilgili detaylı bilgilere ilerleyen tarihlerde yarışma sayfasının ilgili bölümlerinde yer verilecektir.

 33. Ödül almaya hak kazanıp kazanmadığımı nereden öğrenebilirim?
 34. Ödül almaya hak kazanan ve Yürütme Kurulu tarafından onaylanan ders işleyiş videoları, Millî Eğitim Bakanlığı web sitesi ile Vitamin Öğretmen Portalı'nda duyurulacaktır. Ayrıca ödül almaya hak kazanan öğretmenler e-posta ile bilgilendirilecektir.

 35. Ödül almaya hak kazandığım takdirde ödülümü nereden alabilirim?
 36. Ödül Töreni ile ilgili detaylı bilgilendirme Ödüller sayfasından ve Vitamin Öğretmen Portalı'ndan yapılacaktır. Ödül töreni için katılımcıların ulaşım, konaklama, yemek vb. giderleri tarafımızca karşılanacaktır.

 37. Yarışma ile ilgili bir sorunla karşılaştığımda nasıl yardım alabilirim?
 38. Yarışma hakkında her türlü bilgiye http://www.VitaminOgretmen.com'dan ulaşılabileceği gibi; yarışma süresince 0555 555 24 11 numaralı telefonu arayarak Yarışma Destek Hattı'ndan ve ogretmenleruretiyor@sebit.com.tr e-posta adresi aracılığıyla da uzmanlarımızdan bu süreçte destek alabilirsiniz.

Tüm hakları Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ'ye aittir. İçerikler izinsiz kopyalanamaz, dağıtılamaz.